E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Utjecaj inozemnih izravnih ulaganja na gospodarstva Mađarske, Češke i Slovačke

Zubin, Cinzia (2011) Utjecaj inozemnih izravnih ulaganja na gospodarstva Mađarske, Češke i Slovačke. Doktorska disertacija thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF - Objavljena verzija
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (1MB)

Sažetak

Prema teorijskim saznanjima priljev FDI trebao bi imati višestruke pozitivne efekte na gospodarstvo zemlje, kao što su: poticanje ekonomskog rasta, povećanje zaposlenosti, transfer tehnologije, jačanje konkurencije, realokacija resursa i poboljšanje salda tekućeg računa platne bilance. Glavni pokretač razvoja najnaprednijih nekadašnjih tranzicijskih zemalja kao što su Češka, Mađarska i Slovačka, današnje članice Europske unije, bile su inozemna izravna ulaganja. Ove zemlje privukle su najviše FDI-ja po stanovniku u razdoblju od 1990. pa do početka globalne financijske krize. U tom razdoblju zemlje srednje i istočne Europe ostvarile su iznimno snažne stope rasta BDP-a, što je tu regiju učinilo jednom od najbrže rastućih u svijetu. Za većinu tranzicijskih zemalja tipično je da je najviše ulaganja bilo u uslužnom sektoru, dok je jedan dio otišao u prerađivačku industriju. S vremenom se sve više ulaže u izvozno orijentirane greenfield investicije, odnosno u vertikalna izravna ulaganja, koja su neophodna za restrukturiranje gospodarstva. VAR metodologijom istražen je utjecaj FDI-ja na BDP, zaposlenost i izvoz u Mađarskoj, Češkoj i Slovačkoj. Analizirajući rezultate istraživanja utvrdili smo da u Mađarskoj ulazak stranog kapitala utječe na smanjenje zaposlenosti, dok na BDP ima kratkotrajno negativan utjecaj koji se neutralizira nakon šest mjeseci, dok veza FDI i izvoza je neutralna. Provedenim istraživanjem za Češku utvrdili smo da BDP, zaposlenost i izvoz nisu pod utjecajem FDI-ja. Utvrdili smo da zaposlenost ima pozitivan utjecaj na BDP, koji se povećava s vremenom. Izvoz ima značajan utjecaj na zaposlenost te obrnuto, kao i značajan utjecaj na BDP. Analizirajući dobivene rezultate za Slovačku utvrdili smo da FDI kratkoročno utječe na smanjenje zaposlenosti, no nakon početnog ulaska stranog kapitala, zaposlenost s vremenom počinje rasti i zadržava odreñenu razinu. Utvrdili smo da FDI prilikom ulaska u stranu zemlju utječe na smanjenje BDP-a, no već nakon pola godine FDI počinje imati snažan pozitivan utjecaj, uz to ustanovili smo pozitivan utjecaj FDI-ja na izvoz. Dobiveni ekonometrijski rezultati nisu u potpunosti potvrdili postavljenu hipotezu. Međutim, iz istraživanja je vidljivo da u trima zemljama izvoz utječe na rast BDP-a i na rast zaposlenosti. Poznato je da su se te zemlje najviše orijentirale na izvozni FDI i njegova struktura se bitno mijenja na bolje ulaskom tih zemalja u EU. Iako ulazak stranog kapitala trenutno izgleda negativno za Mađarsku i Češku, mogao bi imati pozitivne konotacije na blagostanje zemlje u bližoj budućnosti.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Doktorska disertacija)
Mentor: NIJE ODREĐENO
Dodatne informacije: 48/DOKT
Teme: 3 Društvene znanosti > 33 Ekonomija. Ekonomska znanost > 339 Trgovina. Međunarodni gospodarski odnosi. Svjetsko gospodarstvo > 339.7 Međunarodne financije > 339.727.22 Uvoz kapitala. Priljev kapitala. Strana ulaganja
Odjeli: Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković"
Datum pohrane: 29 May 2014 12:19
Zadnja promjena: 29 May 2014 12:19
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/1998

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku