E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Nezaposlenost s osvrtom na Republiku Hrvatsku

Kepe, Mihaela (2009) Nezaposlenost s osvrtom na Republiku Hrvatsku. Završni rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF - Objavljena verzija
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (435kB)

Sažetak

Nezaposlenost je jedan od najizraženijih problema s kojima se svakodnevno sučeljavaju gospodarska politika, ekonomska znanost i društvo u cjelini. Borba protiv nezaposlenosti jedan je od osnovnih ciljeva makroekonomske politike. U Hrvatskoj je proteklih desetljeća prisutan stalan porast registrirane nezaposlenosti, a korijeni problema nezaposlenosti potiču još iz socijalizma. Korjenite društvene i političke promjene, kao i posljedice ratnih razaranja, s kojima se u proteklom desetljeću suočavalo cjelokupno društvo – uz nesposobnost vladajućih elita da stvore makroekonomske pretpostavke za razvoj gospodarstva, izvorište su brzog i kontinuiranog rasta nezaposlenosti. Nezaposlenost se smatra jednim od najozbiljnijih i najteže rješivih problema s kojim se susreće hrvatsko društvo danas. Dok je primjerice, 1998. godine stopa nezaposlenosti u Hrvatskoj iznosila 7,7%, danas prema službenim podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje iznosi oko 15%. Nezaposlenost je stanje u kojemu se dio radno sposobnih članova društva ne može zaposliti primjereno svojim sposobnostima i kvalifikacijama, uz uobičajenu plaću. U nezaposlene se ubrajaju i svi članovi društva koji su djelomično zaposleni, ali njihova radna snaga nije u punoj mjeri iskorištena, ne rade puno radno vrijeme i nemaju primanja dostatna za normalno uzdržavanje. Nezaposlenost može biti otvorena i prikrivena. Razlikuju se četiri najvažnija tipa otvorene nezaposlenosti: 1. frikcijska ili normalna nezaposlenost, 2. sezonska nezaposlenost, 3. tehnološka nezaposlenost i 4. ciklička nezaposlenost. Prikrivena nezaposlenost proizlazi iz nedovoljnog iskorištavanja radne snage, što znači oblik nezaposlenosti unutar postojeće zaposlenosti. Obično (i u Hrvatskoj) postoje dva izvora statističkih pokazatelja o zaposlenosti odnosno nezaposlenosti. Prvo, to su podaci o evidentiranoj nezaposlenosti koje prikupljaju i obrađuju zavodi za zapošljavanje. Drugi su pokazatelji iz ankete radne snage (ARS) koju uglavnom provode zavodi za statistiku. Većina zemalja provodi pasivne i aktivne mjere za ublažavanje nezaposlenosti i poboljšanje položaja stanovništva bez posla.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Završni rad)
Mentor: NIJE ODREĐENO
Dodatne informacije: 2009_83
Teme: 3 Društvene znanosti > 33 Ekonomija. Ekonomska znanost > 330 Ekonomija općenito > 330.1 Ekonomska znanost. Osnovni ekonomski pojmovi, teorija. Vrijednost. Kapital. Fondovi > 330.101.541 Makroekonomija
Odjeli: Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković" > Marketinško upravljanje
Datum pohrane: 05 Pro 2011 20:36
Zadnja promjena: 05 Pro 2011 20:36
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/561

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku