E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Evolucija novčanog sustava kao čimbenik tržišta novca

Jan, Ljubinka (2012) Evolucija novčanog sustava kao čimbenik tržišta novca. Diplomski rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF - Objavljena verzija
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (370kB)

Sažetak

U vrijeme nenovčane ekonomije, ljudi nisu imali potrebu za novcem jer se razmjena odvijala na način da se robom razmjenjivala roba, bez sudjelovanja monetarnih oblika. S vremenom, ta se situacija počela mijenjati nastankom specijalizacije rada i ekonomije u globalu. U suvremenim novčanim sustavima u optjecaju je simbolički, fiducijarni ili fiat novac. Stoga država i središnja banka nastoje različitim instrumentima ograničiti promjene količine novca odnosno količine novca u optjecaju. Depozitni je novac nematerijalno sredstvo razmjene i cirkulirajuća kupovna snaga za koju je svojstven tzv. bezgotovinski način plaćanja na računima banaka i drugih financijskih ustanova. U suvremenim gospodarstvima većina je novca bankarskog, dakle, onog što su ga izdale poslovne banke. Kako bi saznali kako novac dolazi u optjecaj, potrebno je vidjeti kako financijske institucije puštaju u optjecaj depozitni novac koji se u krajnjem slučaju može konvertirati u gotovi novac. Banke odobravanjem kredita kreiraju potraživanja prema sebi i tako stvaraju depozitni novac. Njihovu kreditnu aktivnost stoga prati središnja banka kako bi regulirala količinu novca u optjecaju. Iznos odobrenih kredita i stvaranje depozitnog novca ovisi od kreditnog potencijala ili od visine likvidnosti banke koja predstavlja neangažirana sredstva na njihovu žiroračunu u odnosu na minimalnu rezervu likvidnosti koju one u svakom trenutku moraju držati i od visine obvezne rezerve. Visinu, odnosno stopu i jedne i druge rezerve odre�đuje središnja banka što znači da ona na taj način istovremeno utječe na multiplikaciju depozita i kreditnu ekspanziju banaka. Država koja provodi monetarnu politiku koristi se instrumentima monetarne politike. Kako bi se iskoristile sve prednosti monetarne politike, potrebno je kvalitetno i pravovremeno koristiti njezine instrumente, koje zakonima regulira država, odnosno centralna banka, koja je glavni nositelj monetarne politike. Centralna banka kroz svoje instrumente može utjecati kako na količinu tako i kvalitetu kreditnog potencijala poslovnih banaka i to kroz kvantitativne i kvalitativne instrumente monetarne politike. Svojim uplitanjem centralna banka mijenja količinu novca u optjecaju i time održava stabilnost cijena.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Diplomski rad)
Mentor: NIJE ODREĐENO
Dodatne informacije: 2012/47
Teme: 3 Društvene znanosti > 33 Ekonomija. Ekonomska znanost > 336 Financije. Uključujući: Javne financije. Bankarstvo. Novac > 336.7 Novac. Monetarni sustav. Bankarstvo. Burze
Odjeli: Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković" > Financijski management
Datum pohrane: 15 Oct 2012 12:18
Zadnja promjena: 15 Oct 2012 12:18
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/1613

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku