Kući, Antoneta (2012) Utjecaj globalne ekonomske krize na inozemna izravna ulaganja. Završni rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.
Puni tekst
PDF
- Objavljena verzija
Restricted to Samo registrirani korisnici Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja. Download (577kB) |
Sažetak
Cilj je ovog rada bilo utvrđivanje stanja krize te njezin utjecaj na izravna inozemna ulaganja. Rad započinje poglavljem „Ekonomska globalna kriza„ u kojem se utvrđuje pojam ekonomske globalne krize te uzrok i posljedice po gospodarstvo. Kriza se definira kao neplanirani i neželjeni proces koji je u stanju ugroziti ili u potpunosti onemogućiti razvojne mogućnosti gospodarstva. Kriza je započela u Sjedinjenim Američkim Državama iz koje se proširila na ostatak svijeta. Tijekom ekonomske krize mnogi su financijski subjekti bankrotirali. Među njima bili su Federal National Mortgage Association, Federal Home Loan Mortgage Corporation te banka Lehman Brothers. Kriza je dovela do nelikvidnosti i smanjena poluga kojima se koriste financisjke institucije osobito u SAD-u i Europi. U sljedećem se poglavlju govori o pojmu i vrstama izravnih inozemnih ulaganja te njihovom utjecaju na gospodarski rast i razvoj. Za gospodarski rast i razvoj potrebna si inozemna izravna ulaganja. Kriza je negativno utjecala na FDI te dovela do njihovog smanjenja na globalnoj razini, kao i smanjenja kog gotovo svih zemalja. U kriznoj 2008. godini zbilježen je pad izravnih inozemnih ulaganja na globalnoj razini za više od 20% dok je u 2009. zabilježen pad od 39% u odnosu na 2008. godinu. Mnoge su velike multinacionalne kompanije prekinule planove za ulaganje te su obustavljeni njihovi projekti što je imalo za posljedicu rast troškova te pad profita. U posljednjem se poglavlju govori o utjecaju globalne ekonomske krize na FDI u RH, analiziraju se učinci gospodarske krize na gospodarstvo Hrvatske te statistika izravnih inozemnih ulaganja. U RH zabrinjava visoka neefikasnost i korumpiranost hrvatskih institucija i državne administarcje. Najveća prepreka većem priljevu u FDI u RH su visoka korumpiranost, nesređene zemljišne knjige, birokratske barijere, sporo i neefikasno sudstvo, slaba i praktična pravna zaštita vjerovnika te improvizacija u donošenju odluka što će utjecati na spori rast i razvoj hrvatskog gospodarstva.
Actions (login required)
Pregledaj stavku |