E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Komercijalizacija nematerijalne kulturne baštine u turističke svrhe

Mavrić, Bartola (2012) Komercijalizacija nematerijalne kulturne baštine u turističke svrhe. Završni rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF - Objavljena verzija
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (914kB)

Sažetak

Turizam je jedna od najbrže rastućih gospodarskih grana današnjice. Gotovo da nema dijela svijeta koji ne sudjeluje u turističkome kretanju. Mjenjanjem životnog standarda te promjenom mode, na turističkome tržištu pojavljuju se proizvodi tzv. turizam specifičnih interesa. Potrošači zahtjevaju nešto novo, te do tada njima nepoznato. Novim proizvodom može se nazvati i komercijalizacija nematerijalne kulturne baštine. Pojavljuje se 90 – ih godina, a danas gotovo da je neizostavni dio svake turističke ponude. Komercijalizacija ima svoje pozitivne i negativne strane. Negativnosti bi bile činjenica da proizvod čine običaji određenog mjesta ili naroda, festivali, obredi plemena, no i surova stvarnost pojedinaca. Osim trenda koji prati stapanje turista s domaćinom pri kojemu potrošač određeno vrijeme živi njihovim običajima, sve veći trend je i posjet sirotinjskim četvrtima. Ova vrsta turizma nailazi na odobrenje, no i na zgražanje. Turističke agencije siromaštvo prodaju pod realnošću kojom živi narod određene zemlje. Komercijalizacija baštine ima i svoje pozitivne strane koje dovode do razvitka i poboljšanja socijalne i ekonomske situacije. Primjeri kojima se potvrđuje ta činjenica uzeti su iz Europe gdje određeni narodi svoju kulturu komercijaliziraju isključivo radi vlastitog zadovoljstva i ponosa, a ne kako bi ostvarili profit. Uz pojam turizma sve češće spominje se i pojam siromaštva. Srž međusobne povezanosti isključivo je smanjenje siromaštva putem turističkih kretanja. Upravo su najugroženije zemlje svijeta trend na turističkome tržištu. Osim prilike spasa, javljaju se i mnoge prilike za lagano i brzo bogaćenje. Turizam je pojava koje je kroz stoljeća mjenjala svoja značenja. Nekada je to bio sinonim za uživanje i bezbrižnost, danas se uz njega vežu i mnogi drugi pojmovi poput kulture i siromaštva. Turizam bez nadzora polako prelazi u industriju brzog i lakog bogaćenja preko leđa najsiromašnijih.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Završni rad)
Mentor: NIJE ODREĐENO
Dodatne informacije: 2012/175
Teme: 3 Društvene znanosti > 33 Ekonomija. Ekonomska znanost > 338 Gospodarsko stanje. Gospodarska politika. Upravljanje gospodarstvom. Gospodarsko planiranje. Proizvodnja. Usluge. Cijene > 338.4 Proizvodnja i usluge prema gospodarskim sektorima > 338.48 Turistički promet s gospodarskog gledišta. Politika turističkog gospodarstva
Odjeli: Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković" > Kultura i turizam
Datum pohrane: 28 Mar 2013 08:35
Zadnja promjena: 28 Mar 2013 08:35
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/2010

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku