E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Istraživanje pretpristupnih fondova u Republici Hrvatskoj

Sanković, Matea (2013) Istraživanje pretpristupnih fondova u Republici Hrvatskoj. Diplomski rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (2MB) | Zatraži kopiju

Sažetak

Pretpristupni fondovi jedna su od nezaobilaznih tema prilikom procesa pregovaranja Republike Hrvatske sa Europskom unijom koje je započelo još 1992. godine, a trajali su sve do ulaska Hrvatske u EU 01. srpnja 2013. godine. Cilj ovog rada bio je istražiti uspješnost Hrvatske i njenih županija u povlačenju bespovratnih sredstava iz pretpristupnih programa pomoći Europske unije i uočiti eventualne poteškoće i probleme s kojima su se investitori susretali. Praćen je trend prijavljivanja projekata na natječaje te analizirana uspješnost njihove prolaznosti. U sklopu IPARD-a, Istarska županija zauzela je vodeće mjesto s ukupno 46 ugovorenih projekata, a sa samo 2 projekta manje prati je Osječko - baranjska županija. Uspješne su bile i Zagrebačka, Karlovačka i Međimurska županija sa preko 20 projekata. Županija koja broji najmanje ugovorenih projekata je Šibensko – kninska sa svega 2 projekta. Sveukupno županije Republike Hrvatske ugovorile su čak 324 projekta unutar IPARD-a sa ukupnim iznosom ulaganja od 1.194.683.927,79 HRK, od čega EU potpora iznosi 507.980.993,63 HRK. Interpretacijom kvalitativnog istraživanja provedenog prikupljanjem sekundarnih podataka, analizom dosadašnjih iskustva i odabranih slučajeva u vidu intervjua došlo je do saznanja o problemima i poteškoćama koje su se pojavljivale tijekom procesa apliciranja projekata na natječaje. Najčešći problemi odnosili su se na opširnu dokumentaciju i probleme s njenim prikupljanjem, zatim problem imovinsko-pravne osnove, nedostatak građevinske dozvole, nelegalizirane građevine i problemi s pristupnim putem. Zbog dugog čekanja obrade dokumentacije, određeni izvođači radova nisu mogli odmah započeti s realizacijom svojih radova što je u konačnici dovelo do određenih financijskih gubitaka u smislu oportunitetnih troškova, odnosno propuštenih zarada zbog odbijanja drugih poslova. Kada su u pitanju projekti koje prijavljuje županija kao institucija, veliki problem predstavlja činjenica da se za realizaciju projekta prethodno u proračunu treba osigurati 100% iznosa svih planiranih troškova, a povrat 85% bespovratnih sredstava često nije redovit i teško ga je unaprijed predvidjeti. Radi toga manji gradovi, općine, a posebice udruge imaju smanjen kapacitet mogućnosti sudjelovanja u EU projektima iz jednostavnog razloga što u svojim proračunima ne mogu osigurati potrebna sredstva.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Diplomski rad)
Mentor: NIJE ODREĐENO
Dodatne informacije: 2013/201
Teme: 3 Društvene znanosti > 33 Ekonomija. Ekonomska znanost > 339 Trgovina. Međunarodni gospodarski odnosi. Svjetsko gospodarstvo > 339.1 Opća pitanja trgovine. Tržište > 339.13 Tržište uopće. Analiza tržišta. Ponuda i potražnja. Konkurencija
Odjeli: Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković"
Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" > Management i poduzetništvo
Datum pohrane: 29 Nov 2013 08:04
Zadnja promjena: 29 Nov 2013 08:04
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/2491

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku