E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Implementacija koncepcije održivog turizma nas primjeru općine Kanfanar

Maružin, Ivana (2013) Implementacija koncepcije održivog turizma nas primjeru općine Kanfanar. Završni rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (1MB) | Zatraži kopiju

Sažetak

Turizam postaje vodeća svjetska industrija i sve je veći broj zemalja koje prepoznaju koristi od razvijanja istog. No, globalne promjene koje su dovele do potrebe razmišljanja o novom, održivom razvoju danas sve više diktiraju i načinom upravljanja turizmom. Svjetska turistička organizacija definira da održivi razvoj turizma uvažava potrebe trenutnih turista i regije u kojoj borave, istovremeno čuvajući resurse za budućnost. Brojni su dokumenti koji danas pomažu stvaranju strategija za održivi razvoj turizma neke destinacije. Jedan od njih je i priručnik izdan od strane Ministarstva okoliša i baštine Vlade Australije - „Održivi turizam u deset koraka – planiranje održivog turizma zasnovanog na baštini i prirodnom naslijeđu“. Tih deset koraka u priručniku vodi one koji ga primjenjuju kroz odabranu destinaciju, obrađujući pitanja krucijalna za dobar početak planiranja razvoja turizma. Tema je ovog rada bila navedeni priručnik primijeniti na Općini Kanfanar i stvoriti smjernice njezinog budućeg razvoja turizma. U prvom je koraku potrebno definirati ciljeve, a drugi korak zahtijeva prepoznavanje svih potencijalnih sudionika u kreiranju smjernica razvoja turizma. Nakon toga, u trećem je koraku sagledano trenutno stanje turizma u općini te je prepoznato kako konstantan rast broja turističkih dolazaka i noćenja ukazuje na potrebu većeg usmjerenja prema turizmu. Pregled najvažnijih kulturnih i prirodnih atrakcija općine obuhvaćen je četvrtim korakom. U sljedećem se koraku definiraju glavna problemska pitanja, odnosno razlozi koji koče daljni razvoj turizma. Tim se problemskim pitanjima bavi i šesti korak, odnosno analiza. Primjenom SWOT analize prepoznate su brojne snage i prilike, ali i slabosti i prijetnje u Kanfanaru. Rješavanjem svih navedenih koraka omogućuje se stvaranje načela daljnjeg razvoja i ciljeva aktivnosti, čime se bavi sedmi korak. U osmom su koraku pružene konkretne ideje projekata koji se mogu ostvariti u Kanfanaru, a deveti se i deseti korak bave detaljnijom analizom provedbe tih projekata, odnosno zadavanjem smjernica za ostvarivanje istih. Implementacija koncepcije održivog turizma na primjeru Općine Kanfanar ukazala je na potrebu većeg usmjeravanja prema turizmu u toj općini. Kako bi se razvojem turizma postigle najveće koristi u dugom roku i za što veći broj sudionika, potrebno je prakticirati načela održivog razvoja. Kod turizma, to je prije svega provođenje participativnog procesa odlučivanja i briga o ekološkim i ekonomskim aspektima razvoja.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Završni rad)
Mentor: Afrić-Rakitovac, Kristina
Dodatne informacije: 267/2013
Teme: 3 Društvene znanosti > 33 Ekonomija. Ekonomska znanost > 338 Gospodarsko stanje. Gospodarska politika. Upravljanje gospodarstvom. Gospodarsko planiranje. Proizvodnja. Usluge. Cijene > 338.4 Proizvodnja i usluge prema gospodarskim sektorima > 338.486 Razvoj, poticanje, promicanje turističkog gospodarstva
Odjeli: Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković"
Fakultet ekonomije i turizma "Dr. Mijo Mirković" > Kultura i turizam
Datum pohrane: 05 Feb 2014 12:39
Zadnja promjena: 05 Feb 2014 12:39
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/3110

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku