E-Knjižnica FET "Dr. Mijo Mirković"

Prava i mogućnosti sudjelovanja javnosti u postupcima procjene utjecaja na okoliš na primjerima Istarske i Splitsko-dalmatinske županije

Ladašić, Ines (2009) Prava i mogućnosti sudjelovanja javnosti u postupcima procjene utjecaja na okoliš na primjerima Istarske i Splitsko-dalmatinske županije. Završni rad thesis, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli.

Puni tekst
[img] PDF - Objavljena verzija
Restricted to Samo registrirani korisnici

Sva prava pridržana. Nije dopušteno niti jedan dio reproducirati ili distribuirati bez prethodnog pismenog odobrenja.

Download (570kB)

Sažetak

Cilj rada je, polazeći od brojnih dugoročnih prednosti koje proizlaze iz primjene koncepcija održivog razvoja te društveno odgovornog poslovanja u gospodarskoj praksi, utvrditi razinu implementacije sudjelovanja javnosti u Procjeni utjecaja na okoliš na primjeru izgradnje Županijskih centara za gospodarenje otpadom (ŽCGO) Istarske i Splitsko-dalmatinske županije. Ovaj rad, pored uvoda i zaključka, sastoji se od pet poglavlja. Drugo poglavlje bavi se sudjelovanjem javnosti te govori o metodama komunikacije, pojavi Nimby sindroma, društvenoj odgovornosti gospodarstva i poduzeća, postupku procjene utjecaja na okoliš kao i mobilizaciji javnosti. U trećem se djelu nadovezuje gospodarenje otpadom u Hrvatskoj te se detaljno razrađuje kroz pet područja; proizvodnja i rast otpada, stanje u Hrvatskoj, načini gospodarenja otpadom, prevencija nastanka otpada te odvojeno prikupljanje otpada. Četvrti dio odnosi se na istraživanje gospodarenja otpadom i sudjelovanje javnosti u Istarskoj županiji. Peti dio odnosi se na istraživanje gospodarenja otpadom i sudjelovanje javnosti u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Oba istraživanja pokazala su da se radi o primjerima „loše prakse“. Istražena je izgradnja ŽCGO (Županijskih centara za gospodarenje otpadom) u koje bi se dovozio otpad sa područja cijele županije, što predstavlja velik javno-politički problem u mnogim županijama, posebice Istarskoj (ŽCGO Kaštijun) i Splitsko-dalmatinskoj županiji (ŽCGO Lećevica). Posljednje poglavlje se odnosi na primjere „dobre prakse“ u Hrvatskoj. Uspjeh Županijskih centara za gospodarenje otpadom ovisi o odnosu kojeg ostvaruje s drugima, sa svojom užom i širom zajednicom u svim njezinim aspektima. Na svakom je Županijskom centru za gospodarenje otpadom težak zadatak održavanja ravnoteže između svojih potreba i ciljeva te onih zajednice. Metode koje su korištene prilikom izrade završnog rada su u teorijskom dijelu studija relevantne literature, analize, sinteze, klasifikacije, deskripcije i generalizacije, dok je u empirijskom dijelu korištena sekundarna analiza statističkih podataka te intervju sa svim uključenim dionicima.

[error in script]
Tip objekta: Teza (Završni rad)
Mentor: Afrić-Rakitovac, Kristina
Dodatne informacije: 2009/140
Teme: 5 Prirodne znanosti i matematika > 504 Znanost o okolišu. Environmentologija
Odjeli: Odjel za ekonomiju i turizam "Dr. Mijo Mirković" > Management i poduzetništvo
Datum pohrane: 10 Nov 2011 10:47
Zadnja promjena: 16 May 2014 15:02
URI: http://eknjiznica.unipu.hr/id/eprint/313

Actions (login required)

Pregledaj stavku Pregledaj stavku